Ulusal Kanser Haftası 2015 etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen Kanser Sempozyumu’nda İLKO İlaç Türkiye’nin ilk yerli morfini Morfia’yı üretmesi nedeniyle ‘Yerli Yatırım Teşvik Ödülü’ne layik görüldü.

T.C Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Kanser Dairesi Başkanlığı, Hacettepe Üniversitesi, MECC (Ortadoğu Kanser Konsorsiyumu), ASCO (Amerikan Klinik Onkologlar Derneği), Uluslararası Kanser Araştırma Ajansı (IARC), Ulusal Kanser Enstitüsü (NCI), Sağlık Dernekleri Federasyonu (SADEF), Sağlıkta Umut Vakfı (SUVAK), Palyatif Sağlık Hizmetleri Derneği (PASHİDER), Kritik Bakım Derneği, Evde Sağlık Hizmetleri Derneği (EVSAD), Kadın Sağlıkçılar Eğitim ve Dayanışma Vakfı (KASAV), Genç Birikim Derneği (GENÇBİRDER) ve Kansere Karşı El Ele Federasyonu işbirliği ile düzenlenen Kanser Sempozyumu’na bu yıl 1600’den fazla yerli ve yabancı konuk katıldı.

Açılışı Sağlık Bakanı Dr. Mehmet MÜEZZİNOĞLU tarafından yapılan sempozyumda her yıl olduğu gibi bu yıl da kanser alanında çalışmakta olan başta bilim insanları, yerli yatırımcı, kanser kontrolüne katkıda bulunan iller ile bu illerde çalışan personeller ile aile hekimleri ve kanserle mücadeleyi kazanan hastalara ödülleri verildi.

Özellikle ileri evre kanser hastalığının giderilmesinde büyük rol üstlenen Türkiye’nin ilk yerli morfini Morfia’yı üretmesi nedeniyle İLKO İlaç ‘Yerli Yatırım Teşvik Ödülü’ne layık görüldü. İLKO İlaç adına ödülü; İLKO ARGEM Ar-Ge ve Ruhsatlandırma Direktörü Prof. Dr. Yılmaz Çapan, Sağlık Bakanı Sn. Dr. Mehmet Müezzinoğlu’nun elinden aldı.

Yilmaz Capan-Bakan

(Visited 131 times, 1 visits today)
1