Değerli İlko Ailesi,

İlko İlaç ve Genexine işbirliği detaylarını yerinde aktarmak üzere köşe yazarları ile birlikte yaptığımız Güney Kore, Seul gezimizden bazı kareler ile dikkatimizi çeken noktaları sizlerle paylaşmak istiyorum.

Seul, özellikle son yıllarda Çin üzerinden gelen yoğun kirli hava sebebiyle öğle saatlerine kadar puslu bir gökyüzüne sahip.

SeulSeul4

Seul’de iki ayrı saray yer alıyor. Saraylardan biri Deoksugung, diğeri ise Büyük Saray olarak da anılan Gyeongbokgung. Göreceğiniz üzere bizim sarayların yanında bu yapılar gayet mütevazi kalıyor. Büyük Saray Gyeongbokgung’a gittiğimizde sembolik devir teslim törenini de izleme imkanı bulduk.

Deoksugung 1 Deoksugung Gyeongbokgung 1 Gyeongbokgung 2 Gyeongbokgung 3 Gyeongbokgung 4 GyeongbokgungNobet devir teslim toreniNobet devir teslim toreni1Nobet devir teslim toreni2

Seul sokakları çok temiz, trafikte ise inanılmaz bir saygı var. Korna çalmak çok ayıp… Şehir oldukça düzenli bir yapılanmaya sahip.

Seul1 Seul2 Seul3

Güney Kore tarihinde önemli bir yere sahip olan Amiral Yi Sunsin heykeli. Heykelin altında ise kendi icadı olan ve Japonlara karşı verilen savaşta kullandığı zırhlı savaş gemisi Gobukson (kaplumbağa gemi) yer alıyor.

Amiral Yi Sun-Shin heykeli Gobukson_kaplumbaga gemi

Kore Alfabesi Hangul’u yaratan Büyük Kral Sejong’a ait heykel, Seul’un Gwanghwamun meydandaki ihtişamlı yerinde duruyor.

Kore Alfabesi Hangul Kral Sejong

Seul’un önemli yerlerinden biri de N Seul Kulesi. Kule 236,7 mt. yüksekliğe sahip. Kulenin eteğindeki alan ise onbirlerce kilitle dolu. Güney Koreliler dileklerini kilitlere asarak kulenin bahçesindeki çitlere asıyor.

20140227_192116 Seul'de böyle dilek tutuluyor

Güney Kore geçmişini koruma konusunda oldukça hassas. Bukchon Hanok Köyü’nde tarihsel doku titizlikle korunmuş. Bukchon Hanok Köyü, Joseon Hanedanlığı’na dek uzanan geçmişleriyle ‘hanok’ adı verilen yüzlerce evin bir arada bulunduğu bir köy. Günümüzde, bu hanokların pek çoğu, kültür merkezi, konukevi, lokanta ve çayevi olarak işletilmekte. Kore’nin geleneksel kültürünü daha yakından görebilme imkanı sunuyor bizlere.

Bukchon Bukchon1 Bukchon2

Eğer deniz mahsulleri seviyorsanız Güney Kore mutfağı size oldukça cazip tatlar sunuyor.

Kore yemekleri

 

 

(Visited 397 times, 1 visits today)
0